NOZEMOZA

Nozemoza je bolest odraslih pčela. Uzročnik je mikrosporidija Nosema apis Zander, koja napada zid srednjeg creva kod matica, trutova i radilica, ali ponekad napada i druge organe. Bolest se javlja u akutnom toku sa velikim mortalitetom i u hroničnom toku (subklinička forma). Zander je opisao uzročnika i bolest nazvao nozemoza, ali je mnogo toga o naravi bolesti ostalo nejasno. Još su i danas, na skupovima najpoznatijih stručnjaka, mišljenja o toj bolesti vrlo podeljena. Jedni smatraju da joj se daje preveliko značenje i tvrde da su mnogi slučajevi nozemoze pogrešno dijagnostikovani, kada su zapravo upitanju druge bolesti. Drugi smatraju nozemozu bolešću koja nosi najviše štete pčelarstvu i koju treba suzbijati oštrim veterinarskim merama. U novije vreme smatra se da uzročnik nozeme otvara vrata ulaska u organizam pčele uzročnicima drugih bolesti, prvestveno virusnih i da one čine veće štete nego sama nozemoza. Bolest je raširena svuda u svetu. Kroz smanjenje prinosa meda i propadanjem celih pčelinjih zajednica, uzrokuje velike gubitke pčelarima. To se posebno odražava i na štetu u celim ekosistemima koji su vezani za pčele.
Glavni izvori nozeme su:
  • voda na nehigijenskim napajalištima pčela,
  • saće uprljano izmetinama bolesnih pčela i
  • med u koji su dospele spore.
Unutar košnice mlade pčele dolaze u dodir sa sporama uzročnika nozemoze u izmetima bolesnih pčela. Bolesne pčele izbacuju izmet u košnici u doba kad ne postoje uslovi za češće izletanje iz košnice, kao što je to zimi ili za vreme dugotrajnih kiša. Tokom lepog vremena čak i teže bolesne pčele izbacuju izmet i izvan košnice. Tokom aktivnog perioda pčele žive vrlo kratko, izmena naraštaja radilica je veoma brza, pa to usporava razvoj bolesti. Razvoju bolesti pogoduju nagle promene temperature, slaba paša, uzimljavanje pčela sa nekim vrstama meda kao što je med medljikovac, slabe pčelinje zajednice, uznemiravanje pčela zimi, duge zime bez lepih dana za pročisne izlete pčela, često otvaranje košnica i dugotrajni pregledi zajednica, kao i intezivno pčelarenje sa čestim seljenjem pčelinjih zajednica. Krajem zime i u rano proleće udeo bolesnih pčelinjih zajednica kao i pojedinih pčela unutar zajednice je najveći.
Znaci bolesti
Znaci bolesti uočavaju se na starim pčelama. posle zimovanja, pčelinje društvo slabi, a ponekad ugine i matica. Trbuh bolesne pčele je naduven i kada se pritisne izbaci bledosiv izmet. Ako se izvuku creva pčele, onda je srednje crevo beličaste boje, dok je kod zdrave pčele ružičasto. Zaražena matica manje nosi jaja, što se odražava na smanjenju legla i na sakupljanju hrane. Tačna dijagnoza može se postaviti tek labaratoriskim ispitivanjem. U tu svrhu potrebno je poslati na ispitivanje oko 30 pčela iz svake košnice posebno. Uzimaju se uginule pčele i one koje pokazuju znake bolesti.
Lečenje
Ova bolest se uspešno leči antibioticima.
LEK PROTIV NOZEME

Популарни постови са овог блога

EVROPSKA TRULEŽ LEGLA

O LEČENJU PČELA

KREČNO LEGLO