O LEČENJU PČELA

PRISUSTVO LEKOVA U MEDU ZA LJUDSKU ISHRANU NIJE DOZVOLJENO!
1. LEČENJE VAROZE

Osnovno tretiranje pčela protiv varoe sprovodi se u jesen. Tada je prilika da se varoa svede na minimum tretiranjem u više navrata u avgustu (septembru), kao i u oktobru kada se izvede svo leglo. Početkom marta vrši se dopunsko zimsko tretiranje protiv varoe ako jesenje nije bilo dovoljno. Uslov za ovaj tretman je povoljna temperatura, tj. da pčele ne budu u klubetu i da aktivno rade ( vrbova i maslačkova paša).
Među tretman se sprovodi između dve glavne paše, radi suzbijanja razvoja varoe.
U koliko se pčele ne čiste od varoe u toku jedne sezone varoa će uništiti društvo, tj. toliko će ga iscrpiti da će uginuti u toku zime. Dešava se da pčele bežeći od varoe napuste košnicu.
Svaku seriju tretmana treba vršiti drugom vrstom leka, jer varoa stvara rezistenciju na lekove, ako se primenjuju lekovi sa istom aktivnom materijom.
Kod nas se primenjuju lekovi na bazi aktivne materije amitraz, koja je kancerogena, a čiji ostaci se talože u saću. Zbog toga su ovi lekovi zabranjeni u zapadnoevropskim zemljama. Najpoznatiji takvi lekovi su Varolik i Hemovar. Primenjuju se dimljenjem i prskanjem.
Druga vrsta lekova bazira se na aktivnoj materiji fluvalinat, koja je dugotrajni nervni otrov, a taloži se u medu i saću. Pri radu sa ovim lekovima treba obavezno nositi zaštitnu masku. Najpoznatiji lekovi sa ovom aktivnom materijom su Apistan, Varotom i Bajvarol. Primenjuje se u obliku traka i letvica, ili dimljenjem. Ambalaža ovih lekova je dugotrajno kontaminirana I uništava se spaljivanjem. Lekovi na bazi fulvalinata takođe su zabranjeni u zapadnoevropskim zemljama.
Kao zamena za zabranjene lekove na bazi aktivne materije amitraza i fluvalinata u Nemačkoj se koriste lekovi Perizin i Apitol Bajvarol, bazirani na aktivnoj materiji koje nisu štetni po ljudsko zdravlje.
Treća grpa su lekovi u čijoj osnovi su aktivne materije malation i tedion, koji se primenjuju dimljenjem. Manje su prisutni na našem tržištu. Najpoznatiji predstavnik je Apikardijum.
Mravlja kiselina (60%) je odlično sredstvo za uništavanje varoe (efikasnost 80-90%), pčelinje vaši i voskovog moljca, kao i za dezinfekciju unutrašnjosti košnice. Uništava varou u zatvorenom leglu. Ne ostavlja nikakve tragove u medu, pa je bezopasna po ljudsko zdravlje i zato je jedan od najboljih lekova protiv varoe. Jedina mana joj je što postoji mogućnost da od njene pare stradaju osetljivije matice, oko 1%.
Primenjuje se na temperaturi +14 do 25 stepeni Celzijusovih. Tretiranje se izvodi 2/4 puta sa razmakom 3/4 dana. Za jedan tretman upotrebljava se 25 ml kiseline po jednom plodištu. Kiselina se aplicira stavljanjem kartonske ploče natopljene kiselinom preko satonoša. Može se primenjivati u izbušenim cevčicama ili plastičnim posudicama prekrivenim mrežicom u kojima je vata koja je natopljena mravljom kiselinom. Zavisno od intenziteta isparavanja posudice se drže u 2-3 navrata po 7-10 dana, a cevčice zbog manjeg intenziteta isparavanja duže.
Biljni preparat KAS-81 zasnovan na gorkom pelinu i borovim pupoljcima daje se u hrani ( u zimske zalihe) i uništava varou dokle god pčele troše tu hranu. Ujedno eliminiše nozemu.
LEČENJE NOZEMOZE
Nozema
Nozemoza se leči veterinarskim antibioticima, Fumagilin, Fumagilin B, utropin, Noze-mak i dr. Daje se pčelama u hrani, prema propisanom upustvu. Tragovi antibiotika ne smeju se nalaziti u medu za ljudsku ishranu.
Kao preventivno sredstvo koristi se aktivna materija plavi kamen koji se rastvoren u vodi dodaje u pojilicu. Rastvor od 0,5 gr praha plavog kamena u 10 l vode.
Nozemoza se potpuno očisti ako se pčelama u sirup za popunu zimskih zaliha hrane daje i biljni preparat KAS-81. Isto se postiže i stavljanjem pogače sa ovim preparatom u novembru.
LEČENJE KREČNOG LEGLA

Krečno leglo se teže leči farmakološkim preparatima. Za trajno eliminisanje krečnog legla potrebno je obezbediti držanje samo jakih društava, visoku higijenu i dobro provetravanje, odnosno odsustvo vlage u košnici.
Dodavanjem u šećerne pogače za prihranu pčela vrlo male količine sorbične kiseline i natrijum-propionata krečno leglo se eliminiše za 7-10 dana.
Prema proverenim iskustvima ruskih pčelara krečno leglo se trajno eliminiše primenom belog luka ( uništava i spore). Postupak primene je jednostavan: zeleno lišće belog luka (5-6 pera) ili 3-4 čena se izgnječe i u plitkoj posudi se stave na satonoše. Sveža masa se stavlja svaka 3-4 dana sve dok u košnici ima krečnog legla.
LEČENJE CRNE BOLESTI PČELA
Crna bolest pčela leči se vitaminom "Ce" i belančevinama. Vitamin se daje razmućen u sirupu u koncetraciji 1 tableta na 1 litar sirupa. Belančevine se daju u vidu prokuvanog domaćeg kravljeg mleka razređenog vodom u srazmeri 1:1, sa koga je predhodno skinut kajmak. Mleko iz prerađivačke industrije , u standardnom pakovanju, ne treba razređivati. Mogu se dati i u vidu čvrste hrane - proteinske pogače sa mlekom u prahu, kvascem i sojinim brašnom.
LEČENJE EVROPSKE TRULEŽI
Prepoznavanje bolesti larve najpre omlitave, dobijaju prljavo žutu pa zatim mrku boju, ugibaju u različitim položajima po čemu se razlikuju od američke truleži. Trula mrka masa nije lepljiva i rastegljiva kao kod američke truleži, a ima kiseo miris znoja. Premda je to bolest otvorenog legla, kod jake zaraze mogu se pojaviti i rupice na poklopcima zatvorenog legla.
Opšte mera je jačanje društva, jer bolest napada slabe zajednice, pa ih treba pojačavati na sledeći način: suziti gnezdo radi boljeg grejanja legla, suziti lezo i prihranjivanje sirupom. Sirup treba grejati da bude mlak, kada se daje pčelama. Jačanjem društva bolest se likvidira, a pčele čiste uginule larve.
Po društvu se daje ukupno 4 litra sirupa u toku 7 dana, u koju je umešan streptomicin 0,7-1,3 gr po društvu zavisno od jačine društva i intenzitet bolesti.
POSTUPAK KOD POJAVE AMERIČKE TRULEŽI LEGLA

Prepoznavanje: ovo je bolest zatvorenog legla, poklopci zaraženih ćelija su maslinasto tamnomrke boje, udubljeni su, a na nekima se mogu zapaziti male rupice. Trula masa larve ima mrku boju, lepi se i rasteže ima neprijatan miris.
Po zakonu bolest se odmah prijavljuje veterinarskoj inspekciji koja određuje mere zaštite.
Osnovna mera zaštite od širenja zaraze je gušenje i spaljivanje kompletnih zaraženih društava, zajedno sa saćem. Po zakonu, ako se bolest prijavi u početnom stadijumu, treba da se dobije novčana nadoknada za spaljena društva.
Kao prevencija bolesti, kad se zaraza pojavi u široj okolini, nezaraženim društvima daje se nekoliko večeri
Molimo Vas podelite ovaj tekst sa vašim prijateljima. Hvala

Популарни постови са овог блога

EVROPSKA TRULEŽ LEGLA

KREČNO LEGLO